BuskerBus 2022


BuskerBus 2022: Cyrkowa podróż dookoła świata

Lista rzeczy, które muszą spakować do walizek artyści XXVI Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Ulicznej BuskerBus jest długa. Diabolo, gitary, konstrukcja do akrobatyki powietrznej, rolla bolla, maczety, hula hopy, łuk, karty i dużo piłeczek — to tylko niektóre z nich. W cyrkową podróż dookoła świata zabiorą nas  na wrocławskim Rynku w dniach 20-21 sierpnia na zielonogórskim deptaku 23-24 sierpnia oraz na krotoszyńskim Rynku 26-28 sierpnia 2022.

Cyrk, teatr, taniec, muzyka

BuskerBus to coroczny interdyscyplinarny festiwal uliczny, który wyróżnia międzynarodowy program i otwartość na dziedziny sztuki. Publiczność może zobaczyć performerów, którzy przygotowując swoje autorskie spektakle, śmiało czerpią zarówno z dobrze znanych, jak i tych mniej oczywistych gatunków i technik cyrkowych, muzycznych, teatralnych i tanecznych.

Tegoroczna edycja będzie podróżą w nieznane nawet dla stałych uczestników Festiwalu BuskerBus. Dyrektor artystyczny Małgorzata Węglarz zaprosiła artystów ze Stanów Zjednoczonych, Urugwaju, Chile, Argentyny, Litwy, Hiszpanii, Argentyny, Włoch i innych krajów. Większość z nich wystąpi w Polsce po raz pierwszy. 

Różni ich kraj pochodzenia, doświadczenie i dziedziny, w których się specjalizują. W programie są spektakle absolwentów szkół cyrkowych w Rosario, Sztokholmie, w Turynie, jak i samouków, którzy całe życie poświęcili tworzeniu jak najlepszych pokazów. Nie zabraknie podnoszeń akrobatycznych, żonglerki, iluzji, autorskich piosenek, i wielu innych propozycji, które docenią widzowie w każdym wieku. 

Nowy Cyrk skupia się na kreatywności performerów, umiejętnościach technicznych oraz wykorzystywania rekwizytów i trików do opowiadania historii, a przede wszystkim, na ich prezentacji. Najtrudniejsze sztuczki nie wystarczą bowiem, by zdobyć uznanie publiczności. Na scenie ulicznej równie ważne są charyzma i umiejętność budowania więzi z widzami.

Buskerzy nie trzymają się ściśle scenariusza. Improwizacje, wykorzystywanie nowych miejsc jako inspiracji oraz angażowanie widzów to ich codzienność. Pokaz tego samego artysty może być więc za każdym razem innym przeżyciem.

BuskerBus to jednak nie tylko okazja na obejrzenie wykonawców z całego świata, ale także na rozmowy do rana, wymianę umiejętności i doświadczeń, a nawet wspólne występy w klubach festiwalowych podczas otwartej sceny. 

Wszystkie wydarzenia odbywają się bez udziału zwierząt.

Program

Opisy spektakli dostępne są na stronie www.buskerbus.com. W głównym programie znalazły się tylko propozycje, które nie były jeszcze prezentowane na Festiwalu BuskerBus. 

Wstęp

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, ale jeśli podoba Ci się pokaz, zgodnie z tradycją teatrów ulicznych, wrzuć performerom coś do kapelusza.

Polecamy zabranie karimaty, aby wygodnie oglądać pokazy i, w zależności od pogody, kremu z filtrem lub płaszcza przeciwdeszczowego.

Organizatorzy

Dyrektor artystyczny Małgorzata Węglarz www.busker.pl

Festiwal BuskerBus w Zielonej Górze organizowany jest w ramach cyklu wydarzeń Lato Muz Wszelakich Zielonogórskiego Ośrodka Kultury. Klub festiwalowy: Piekarnia Cichej Kobiety

Festiwal BuskerBus w Krotoszynie organizowany jest we współpracy z Krotoszyńskim Ośrodkiem Kultury.

Festiwal BuskerBus we Wrocławiu organizowany jest przez Stowarzyszenie Promocji Artystów Ulicznych “Dundun”.  Wydarzenie finansowane jest ze środków Gminy Wrocław www.wroclaw.pl.